بازگشت به خانه                    پيوند به نظر خوانندگان                     آرشيو  مقالات                  آرشيو صفحات اول                جستجو

جمعه 18 مرداد ماه 1392 ـ  9 ماه اگوست 2013

اعتراض زنان حامله ترکیه

به «وکیل و صوفی» که گفته بود زنان حامله باید خانه بمانند

در یکی از برنامه های بعد از افطار تلویزیونی ترکيه، يک وکیل صوفی مسلک بنام «عمر تغرل اينانچر»، که آخوندی کرواتی است، حاملگی را «عیب» دانسته و گفته بود که خانم های حامله با این شکل و شمایل در خانه بشینند. او زنان حامله ‌را "زشت" و تماشای آنها را "غیراخلاقی" خوانده و از آنها خواسته بود در خانه بمانند. در اعتراض به این اظهار نظر روز پنجشنبه زنان باردار خشمگین در استانبول و آنکارا در تظاهراتی خیابانی شرکت کرده و روی شکم های خود نوشتند که «ما صاحب بدن خود هستیم».

    چندین مرد نیز با گذاشتن بالش زیر پیراهن خود با آنان اعلام همبستگی کردند. گروه‌های فمینیست نیز با خشم به گفته‌های وکیل ترک واکنش نشان دادند. از جمله خانم «هلال دوقوزجو»، سیاستمدار و فعال حقوق زنان ترک گفت که اینانچر با حرف‌هایی که زد پرده‌هایی را درید و از مرز خود عبور کرد. خانم دوقوزجو گفت: « یک بار دیگر می بینیم، در حالیکه تجاوزگران و بیماران جنسی آزادانه می‌گردند، برخی تلاش می‌کنند حق استقلال و خودمختاری زنان را نقض کنند».

    عمر طغرل اینانچر، حقوقدان و وکیل ترک ، شامگاه چهارشنبه (۲۴ ژوئیه / ۲ مرداد) در برنامه‌ای به مناسبت ماه رمضان در تلویزیون دولتی ترکیه درباره زنان باردار گفت: «منظره زنان حامله در محافل عمومی نه تنها غیراخلاقی، بلکه زشت است.» او افزود: «اگر زنان باردار دیدند که نیاز به هوای تازه دارند می‌توانند با شوهران‌شان شب‌ها با ماشین به گردش بروند. وقتی زنان در ماه هفتم – هشتم حاملگی هستند، به هیچ وجه نباید با چنین شکم‌هایی در خیابان‌ها ظاهر شوند. محل‌های کار هم برای همین زنها را به مرخصی می‌فرستند تا در خانه بمانند.»

    عمر طغرل اینانچر مدیرسازمان دولتی موسیقی کلاسیک ترکیه و همزمان عضو یک گروه صوفی است. سایت آلمانی‌زبان "دویچ تورکیشه ناخریشتن" می‌نویسد که او شخصیتی مورد احترام از سوی همه گروه‌های اجتماعی است که اما با گفته‌های اخیر خود در تلویزیون خشم بسیاری را برانگیخته است.

    روز پنجشنبه زنان باردار خشمگین در استانبول و آنکارا در تظاهراتی خیابانی شرکت کردند. چندین مرد نیز با گذاشتن بالش زیر پیراهن خود با آنان اعلام همبستگی کردند. گروه‌های فمینیست نیز با خشم به گفته‌های وکیل ترک واکنش نشان دادند. از جمله هلال دوقوزجو، سیاستمدار و فعال حقوق زنان ترک گفت که اینانچر با حرف‌هایی که زد پرده‌هایی را درید و از مرز خود عبور کرد. خانم دوقوزجو گفت: « یک بار دیگر می بینیم، در حالیکه تجاوزگران و بیماران جنسی آزادانه می‌گردند، برخی تلاش می‌کنند حق استقلال و خودمختاری زنان را نقض کنند.»

    اداره امور دینی ترکیه می‌کوشد وضعیت را آرام کند. در بیانیه‌ای که این اداره به این مناسبت منتشر کرده آمده است که حبس کردن زنان در خانه بخشی از اسلام نیست. این نهاد در عین حال از زنان حامله خواسته که در پوشیدن لباس رعایت خویشتن‌داری را بکنند.

    بنابر نوشته دویچه وله :خبر اظهار نظر وکیل ترک و تظاهرات زنان باردار در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بازتاب وسیعی داشت. به گزارش روزنامه "استاندارد" چاپ وین (جمعه، ۲۶ ژوئيه) یک کاربر توییتر نوشت: «مادر عمر طغرل اینانچر در دوره بارداری خود در خانه زندانی بود، این تنها توضیحی است که می‌توان برای حرف‌های احمقانه او داد.»

    طی چند ماه گذشته جامعه ترکیه چندین بار شاهد اعتراض‌های اجتماعی نسبت به گفته‌ها یا قوانینی بوده است که آزادی فردی مردم را محدود ‌کرده‌اند. از جمله ممنوع کردن استفاده از رژ لب و لاک ناخن قرمز برای مهمانداران زن، ممنوع شدن سرو مشروبات الکلی در پروازهای داخلی و برخی مقصدهای بین‌المللی موجب اعتراض سکولارها و منتقدان دولت شد.

    منتقدان می‌گویند دلیل اصلی این محدودیت‌ها، تلاش برای جلب رضایت اسلام‌گرایان ترکیه و سعی تدریجی دولت رجب طیب اردوغان برای دور کردن ترکیه از ارزش‌های سکولار و اسلامی کردن جامعه است.

http://www.iranglobal.info/node/22007

 

نظر خوانندگان

 

 

محل ارسال نظر در مورد اين مطلب:

توجه: اگر عنوان اين مقاله را در جدول زير وارد نکنيد، ما نخوهيم دانست که راجع به کدام مطلب اظهار نظر کرده ايد.

کافی است تيتر را کپی کرده و در محل مربوطه وارد کنيد.

 

بازگشت به خانه